פילאטיס שיקומי

פילאטיס שיקומי

מאת: Kassai

ישנן סיבות רבות הגורמות לשחיקה ופציעות במפרקים השונים בגוף: חוסר איזון שרירי, חולשה של שרירים ספציפיים כגון שרירי הליבה, יציבה לא אופטימלית של עמוד השדרה ו/או האגן. לכן, כאשר הולכים לפיזיותרפיסט, חלק מהטיפול יכלול מתן תרגילי חיזוק לאזורי הגוף עליהם יש להתמקד על מנת לשפר את הכאב ולהשתקם מהפציעה.

היסטורית, ג'וזף פילאטיס פיתח את שיטתו סביב שיקום פצועי מלחמה, רקדנים וספורטאים. כך ניתן להבין כי השיטה, בצורתה הטהורה, היא בעלת נטיות שיקומיות. עם זאת, תרגיליו המקוריים, ה"קלאסיים" של ג'וזף פילאטיס, לא נחשבים כיום לתרגילים שיקומיים בז'רגון המקצועי.

בישראל קיימים שפע של זרמי פילאטיס ופילאטיס שיקומי הוא אחד מהם. כל זרמי הפילאטיס תומכים בשיפור הלקויות הנפוצות אשר נוטות לגרום לפציעות ולפיכך, על-ידי עבודה על איזון שרירי וחיזוק מערכת השלד-שריר כל סוגי הפילאטיס יכולים לעזור להשתקם מפציעה.

אם כך, מדוע ישנם מכונים אשר מתמקדים בעיקר בעבודה שיקומית? התשובה לכך לרוב טמונה בבעלי הסטודיו. פיזיותרפיסטים רבים אשר מתעניינים בשיטת הפילאטיס בוחרים לעבור הכשרה גם כמדריכי פילאטיס. ההיפך מעט פחות נפוץ אך קיים: מדריכי פילאטיס אשר מבקשים להעמיק את הידע שלהם בתנועה ובגוף האדם והוכשרו גם כפיזיותרפיסטים. אם כך, כאשר מורה לפילאטיס הוא גם פיזותרפיסט הוא יכול לשלב פילאטיס עם ידע נעולם הפיזיותרפיה ולבנות תוכנית אימונים אשר מתאימה לפציעה של מתאמן ספציפי.

חלק מהמכונים הללו מציעים כיום קורסים להכשרת מדריכי פילאטיס המתמקדים בשיקום. בקורסים אלו משלבים את הידע האנטומי והטיפולי מין הפיזיותרפיה בתוכנית הלימודים.

עם זאת, יש לציין שבמדינת ישראל לימודי פיזיותרפיה אורכים ארבע שנים וגבול סמכותם של פיזותרפיסטים לא כוללת אבחנה. לכן יש לזכור כי גם אם מדריך פילאטיס הוא פיזיותרפיסט, סמכותו בנושא הרפואי מוגבלת. בנוסף, איגוד הפילאטיס העולמי, הPilates Method Allience-, מדגיש כי תחום האחריות של מורה לפילאטיס כוללת הוראת פילאטיס בלבד ולא כוללת בניית תוכנית שיקומית, השמורה לפיזיותרפיסטים: מדריך פילאטיס אינו מוסמך לאבחן לעולם בעיה פיזית אך הוא יכול לעבוד על פי פרוטוקול של בעל מקצוע המוסמך לבנות תוכנית שיקומית.

בסטודיו לפילאטיס שיקומי, בדרך-כלל ניתן למצוא מדריכי פילאטיס עם עניין רב בפציעות ובתנועה פונקציונלית ויעילה. בנוסף, מדריכים שיקומיים נוטים להיות בעלי ידע נרחב באנטומיה ולכן יודעים להתאים תרגילים מין הרפרטואר הקלאסי והמודרני למתאמנים הסובלים מפציעות שונות.

חשוב לזכור שהתרומה העיקרית לשיקום נובעת מעקרונות השיטה ולכן כל עוד השיטה מועברת היטב על-ידי מורה מנוסה, אין הכרח כי פילאטיס שיקומי הוא זרם אשר יעזור יותר מאשר זרמי פילאטיס אחרים.