מה זה פילאטיס?

מה זה פילאטיס?

מאת: Kassai
שיטת פילאטיס, הקרויה על שמו של מייסד השיטה ג'וזף פילאטיס, היא טכניקה ייחודית המשלבת באופן הרמוני בין תרגול פיזי ודינמי של כל קבוצות השרירים בגוף לבין פיתוח מודעות, ריכוז, שליטה ודיוק שהם מעקרונות שיטת פילאטיס. במקור פילאטיס קרא לשיטה "Contrology" שמשמעותו: שילוב בין שליטה גופנית ומנטלית. השיטה מתמקדת בחיזוק ובעיצוב שרירי הגוף מבלי לנפח אותם, ובדרך זו מחטבת את הגוף ומחנכת אותו לגמישות וליציבה נכונה.
עוד לפני שהפכה שיטת פילאטיס לנחלת הכלל היא זכתה לפופולריות רבה בקרב רקדנים וספורטאים מקצועים שנחשפו ליתרונותיה הרבים של שיטת פילאטיס. אחריהם החלו להציף את מכוני הפילאטיס סלבריטאים ודוגמניות שעבודתם דורשת מראה מחוטב ובריא בנוסף לתחושה רעננה במשך כל שעות היום.

כיום פילאטיס היא שיטת אימון פופולרית גם בקרב נשים בהריון, צעירים ומבוגרים. השיטה מתאימה לכל גיל ולכל רמת כושר גופני. מגוון התרגילים, בין אם הם מבוצעים על-ידי שימוש במזרן ובאמצעות מכשירי פילאטיס ואביזרים מיוחדים, משפרים את מבנה הגוף ומעניקים למתעמל שליטה ויציבות גופנית ונפשית כאחד

יתרונות שיטת פילאטיס


שיטת תרגול מרעננת המשלבת גוף ונפש

תרגילי פילאטיס יוצרים הרמוניה בין הפעילות הגופנית לפעילות המנטאלית, ומשפרים את המודעות ואת יכולת הריכוז. התרגול בפילאטיס משלב בין הקפדה על נשימה נכונה, יציבה ומיקום נכון של עמוד השדרה ואגן הירכיים, יחד עם השליטה בתנועות חלקות וזורמות. כל אלו מעניקים למתעמל מודעות נכונה לתחושות הגוף, למיקומו בחלל ומלמדים פיקוח ובקרה של תנועות הגוף. בניגוד לשיטות אימון אחרות, איכות התנועה בשיטת הפילאטיס היא ערך עליון ולא כמות החזרות על התרגיל. נשימה נכונה ודיוק מירבי נחוצים כדי לבצע את התרגילים במרב היעילות ומסייעים בהפחתת מתח נפשי.

פילאטיס בונה שרירים חזקים, ארוכים וגמישים.

בניגוד לרוב שיטות האימון המקובלות בהם השרירים מתקצרים ו"מתנפחים" כתוצאה מהאימון, תרגילי פילאטיס יוצרים שרירים ארוכים וחזקים ומשפרים את גמישות הגוף כולו ואת תנועות המפרקים. התוצאה של תרגול עקבי בשיטת הפילאטיס היא גוף חזק, גמיש ומאוזן שאינו נוטה להיפצע.

מפתח "מרכז" חזק, בטן שטוחה ושרירי גב חזקים

מרכז הגוף כולל את שרירי הבטן העמוקים יותר ואת השרירים העוטפים את עמוד-השדרה. שליטה במרכז הגוף נעשית על ידי תרגול משולב והרמוני של שרירי הבטן, הגב, אגן הירכיים וחגורת הכתפיים.

יוצר גוף מאוזן ומונע פציעות

בעוד שלפי שיטות האימון הקונבנציונליות שרירים חלשים נוטים להיחלש ושרירים חזקים מתחזקים, שיטת פילאטיס עובדת על הגוף כולו כיחידה אחת – אפילו על הקרסוליים וכפות הרגליים. אין קבוצות שרירים שמוזנחות או לחילופין, מאומצות מידי.

כל השרירים בגוף מטופלים ומופעלים באופן שווה ומאוזן, דבר המסייע למתאמן לתפקד ביתר קלות בפעילויות ספורטיביות כמו גם ביום יום ומפחית את סיכויי הפציעה.

מלמד דפוסי תנועה יעילים יותר

תרגילי פילאטיס מפעילים מספר קבוצות שרירים בו-זמנית בתנועות חלקות. על-ידי שימוש נכון בטכניקה יכול המתאמן בשיטת הפילאטיס ללמד את גופו מחדש לנוע באופן יעיל, בטוח ובריא יותר. יכולות מסוג זה הן יקרות ערך, בעיקר כשמדובר בהחלמה מפציעות, בשיפור ביצועים בענפי ספורט שונים, ביציבה נכונה ובבריאות והרגשה כללית טובה יותר.

שיטת תרגול בטוחה

בכל מה שנוגע לעבודת הגוף, פילאטיס אינו מזכיר שיטות אימון אחרות. התרגילים בפילאטיס דורשים עדינות, ריכוז ודיוק, ובו בזמן הם מהווים אתגר פיזי גדול לגוף. רבים מהתרגילים מבוצעים בשכיבה או בישיבה, ואינם יוצרים לחץ על אזורי הגוף השונים. שיטת פילאטיס נודעת גם כשיטת השיקום המועדפת ביותר לגוף שסובל מפציעות. פיזיוטרפיסטים רבים בעולם ממליצים עליה, לרוב כהמשך טיפול במצבים של בעיות גב, ברכיים, קרסוליים וכתפיים.

שווה לכל נפש ולכל גוף

שיטת האימון בפילאטיס כוללת יותר מחמש מאות תרגילים שונים וניתנת להתאמה לרמות קושי שונות – החל מהרמה הקלה והבסיסית ביותר, ועד לתרגילים מתקדמים בעלי אופי מאתגר במיוחד. ההיצע הרב של התרגילים מעמידים את שיטת פילאטיס כשיטת האימון המובילה בענף כיום, ומאפשרים לכל מתעמל להרכיב תוכנית עבודה ייחודית לו, בהתחשב בגילו ובמצבו הפיזי.

איך מתחילים?

ג'וזף פילאטיס אמר פעם "אחרי עשרה שעורים תרגישו את ההבדל, אחרי עשרים שעורים תראו את ההבדל ואחרי שלושים שעורים יהיה לכם גוף חדש לגמרי!". כנסו ללוח מכוני פילאטיס מכשירים כדי למצא פרטים נוספים על סטודיו פילאטיס הקרוב אליכם.